Jak funguje vrtulník?

admin

RC vrtulník maskovaný

Víte, jak vrtulník dokáže vzlétnout a udržet se ve vzduchu? V tomto článku se podíváme na to, jak vrtulníky fungují a jak jsou řízeny.

Aerodynamický vztlak

Na nosném rotoru vrtulníku vzniká aerodynamický vztlak. Nosný rotor je velká, rotační plocha složená z několika listů, která se otáčí kolem svislé osy na vrcholu vrtulníku. Když se rotor točí, listy se pohybují vzduchem a vytváří sílu, která způsobuje, že vrtulník stoupá do vzduchu.

Tah

Kromě aerodynamického vztlaku je pro horizontální let vrtulníku nezbytný také tah. Tah vzniká vlivem aerodynamických sil vzniklých na nosném rotoru. Výkon motoru se přenáší na rotor a ten vytváří sílu, která vede k pohybu vrtulníku vpřed.

RC vrtulník maskovaný

Řízení vrtulníku

Vrtulník se řídí pomocí změny úhlu náběhu listů rotoru. Pokud chceme vrtulníkem letět nahoru, nakloníme rotor vpřed, aby se zvětšil úhel náběhu listů. Pokud chceme klesat, nakloníme rotor dozadu, aby se snížil úhel náběhu listů. Naklápění kolem horizontálních os se řídí změnou úhlu náběhu listů rotoru.

Vrtulníkem lze také řídit směr letu. Pro změnu směru se mění úhel náběhu na jedné straně rotoru, což způsobuje větší aerodynamický odpor na jedné straně a větší tah na straně opačné. Tím se celý vrtulník nakloní do strany a začne se otáčet.

Závěr

Vrtulníky jsou složité stroje, které využívají aerodynamický vztlak a tah, aby se udržely ve vzduchu. Řízení vrtulníku se provádí změnou úhlu náběhu listů rotoru a umožňuje nám řídit směr letu a naklánět vrtulník. S dostatečným tréninkem a zkušenostmi můžeme ovládat vrtulník jako zkušený pilot a užít si nezapomenutelný zážitek z létání s RC modelem vrtulníku.

 

Napsat komentář