Ultimátní návod na sestavení první železnice pro RC modely vlaků – Vlaků na dálkové ovládání

admin

Máte představu o svém dokonalém nastavení modelové železnice?

Je to řada kolejí, které se táhnou přes celou podlahu nebo desku stolu, se složitě propracovanou scenérií zobrazující minulou éru? Nebo je to jen sbírka lokomotiv a kolejových vozidel, která leží na poličce ve vašem obývacím pokoji? Pokud s modely vlaků začínáte a chcete se dozvědět něco o sestavení své první modelové železnice, přečtěte si o různých velikostech a možnostech, abyste zjistili, která je pro vás ta pravá.

Na trhu naleznete mnoho výrobců a je k dispozici několik fantastických vlakových souprav. Díky nim si může užít zábavu při stavbě své modelové železnice i ten, kdo není zrovna zručný s páječkou. modelová železnice v Drážďanech

Pokud nehledáte jen jednoduchou stavebnici, není nic jednoduššího, než zajít do nejbližšího obchodu. Tam si můžete koupit lokomotivu, několik vagónů a koleje. Ve skutečnosti je plánování všeho do nejmenších detailů více než polovinou zábavy. Rozhodnout se, jakou modelovou železnici byste chtěli sestavit, znamená zjistit, jaký máte rozpočet, a co je ještě důležitější, jaký máte prostor. Znalost vašich prostorových nároků je velmi důležitá pro určení nejvhodnějšího měřítka.

model vlaku

Zkušení nadšenci do modelové železnice rozumí různým měřítkům a rozchodům. Nováček, který chce s tímto koníčkem začít, možná ani neví, co měřítko a rozchod znamená. Stručně řečeno, měřítko je relativní velikost modelu vlaku vzhledem k vlaku v plné velikosti a rozchod je vzdálenost mezi kolejnicemi. Protože se rozměry mění, označují se písmeny měřítka.

Modelová měřítka

velikost měřítko zmenšení rozchod kolejí porovnání s velikostí člověka
skutečná velikost 1 : 1 1435 mm
Z 1 : 220 6,5 mm
N 1 : 160 9 mm
TT 1 : 120 12 mm
H0
„há nula“
1 : 87 16,5 mm
S 1 : 64 22,5 mm
0
„nula“
1 : 45 32 mm
I
„jedna“
1 : 32 45 mm
II
„dva“
1 : 22,5 64 mm

(zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Modelová_železnice)

Nejstarší modely vláčků byly jen o málo více než hračky a neměly specifické měřítko. V průběhu 150 let vznikala různá měřítka, jak američtí a evropští výrobci vytvářeli standardy, a byla nastíněna běžnější měřítka. Jak se průmysl vyvíjel, dávalo smysl, aby všichni mohli vzájemně používat konkrétní měřítka kolejišť.

Modelové vlaky v měřítku II

Modelové vlaky v měřítku II jsou ideální pro nadšence modelového železnice, kteří si chtějí užít vysokou úroveň detailů a realismu. Měřítko II znamená, že modelové vlaky jsou dvakrát menší než vlaky v měřítku I. Tento formát je běžně používán pro vytváření krajin a scénářů, které byly inspirovány reálnými železnicemi. Mezi největší výhody měřítka II patří jeho schopnost zobrazit velmi složité detaily, jako jsou výhybky a kolejová zařízení, s vysokou mírou přesnosti a věrnosti. Díky tomu se jedná o ideální měřítko pro ty, kteří hledají modelové vlaky s vysokou úrovní realismu a přesnosti. Přestože jsou modely v měřítku II poměrně drahé, nabízejí nadšencům nekonečné možnosti vytvoření vysněného kolejiště, které bude dokonale odpovídat jejich představám.

Modelové vlaky v měřítku I

Modelové vlaky v měřítku I jsou největším měřítkem, které se stále běžně používá. Označení I se vztahuje k rozchodu kolejnic 45 mm, což znamená, že jsou o 1:32 menší než skutečné vlaky. Toto měřítko bylo populární v první polovině 20. století a bylo používáno pro stavbu modelů parních lokomotiv. V dnešní době se tento typ měřítka používá především pro modely historických vlaků, ale jsou k dispozici i novější modely. Modely v měřítku I jsou největší a nejtěžší, což znamená, že jsou vhodné pro vystavování a dekoraci. Díky své velikosti jsou tyto modely více detailní a realističtější než menší modely, což znamená, že jsou ideální pro sběratele a nadšence. Je třeba si však uvědomit, že tyto modely jsou náročné na prostor a jsou dražší než menší měřítka. Pokud však hledáte modelové vlaky, které jsou krásné a impozantní, modely v měřítku I jsou určitě tím pravým výběrem.

Modelové vlaky v měřítku O

Společnost Marklin představila měřítko O kolem roku 1900. Do roku 1918 se jednalo o jedno z nejvýznamnějších vyráběných měřítek. Modelové vláčky v měřítku O jezdí především na tříkolejné trati, což usnadňuje vytváření složitých plánů bez komplikovaného elektrického zapojení. Ačkoli existuje i dvoukolejná verze měřítka. Tyto modely jsou vynikající pro ty, kteří chtějí postavit stálý stolní layout nebo kolem vánočního stromečku.

Modelové vláčky v měřítku S

Ve třicátých letech 20. století došlo k rozmachu menších modelů vláčků, počínaje měřítkem S Scale. Mezi oblíbená vylepšení patřil provoz na realističtěji vypadající dvoukolejné trati namísto tříkolejného systému. Měřítko zpopularizovaly vláčky American Flyer vyráběné společností A.C. Gilbert Company. Výrobci vyrábějí moderní produkty v měřítku S pro nadšence, kteří chtějí sbírat historické vlaky American Flyer. Přesto toto měřítko není tak dostupné jako jiná měřítka, s omezeným počtem vlaků a příslušenství.

Modelové vlaky v měřítku HO

Měřítko HO je nejoblíbenějším měřítkem a tyto vlaky nabízejí vynikající rovnováhu mezi velikostí a možností vytvořit vizuálně vzrušující železnici. Vlaky v měřítku HO jsou pojmenovány podle toho, že jsou o polovinu menší než v měřítku O, a jsou známé širokou nabídkou nových i starších modelů připravených k provozu. Nadšenci, kteří hledají konkrétní lokomotivu nebo vůz pro stávající rozvržení, jistě najdou to, co potřebují k dokončení svého rozvržení. Je to ideální měřítko pro hobbysty, kteří chtějí postavit své uspořádání na malém prostoru. Mnoho známých výrobců vyrábí vláčky v měřítku HO, což vám dává nekonečné možnosti designu a motivů.

Modelové vlaky v měřítku TT

Modelové vlaky v měřítku TT jsou jedním z nejvíce středně velkých měřítek. Označení TT vychází z německého názvu pro tento měřítko “Table-Top”, což znamená stolové. Vlaky jsou ve srovnání s měřítkem HO o asi 20% menší, ale jsou stále dostatečně velké, aby poskytovaly detailní zobrazení. Měřítko TT bylo populární v Německu, Sovětském svazu a dalších zemích bývalého východního bloku. V současné době jsou vlaky v měřítku TT dostupné zejména v Evropě a některých částech Asie. Toto měřítko se nejčastěji používá pro stolní layouty nebo menší modelové železnice, kde není k dispozici mnoho místa. Vzhledem k menšímu počtu modelů na trhu mohou být vlaky a příslušenství v tomto měřítku o něco dražší než v jiných měřítkách. Nicméně jsou zde nadšenci, kteří si rádi vytvářejí své modely vlaků v měřítku TT a jsou ochotni utrácet za autentičnost a detaily.

Modelové vlaky v měřítku N

Přestože jsou vláčky v měřítku N jedním z novějších měřítek, v současné době se řadí na druhé místo po HO v celosvětové popularitě. Označení N se vztahuje k rozchodu 9 mm mezi kolejnicemi kolejiště v měřítku N a znamená devět. V tomto měřítku lze stavět velké plány, protože vlaky jsou malé. Dnes jsou v měřítku N k dispozici různé vlaky a příslušenství, takže nadšenci mohou vytvářet rozsáhlé projekty i na malém prostoru.

Modelové vlaky v měřítku Z

Nejnovější a zároveň nejmenší měřítko, tuto velikost poprvé uvedla na trh v 70. letech 20. století společnost Marklin. Pro označení Z se rozhodla proto, že usoudila, že menší velikost už nikdo nevytvoří. Tato velikost je ideální pro železničáře, kteří chtějí vytvořit rozvržení na malém prostoru nebo velmi detailní malé město na větší ploše. Přestože výběr vlaků a příslušenství může být omezený, několik výrobců se věnuje výrobě moderních vlaků v měřítku Z.

Rozhodování o prvním modelu železnice

Nyní, když víte více o dostupných velikostech a mnoha možnostech, doufáme, že vám usnadníme rozhodování o vaší první modelové železnici. Existují modelové železnice ideální pro velké venkovní expozice i oblíbené velikosti měřítek s nejrůznějšími možnostmi vhodnými pro menší prostory. A na modelech vláčků je skvělé to, že si modelovou železnici můžete vždy upravovat za pochodu.

Napsat komentář