RC plachetnice v klidném větru – Je to relaxace, ale když se zvedne vítr….
Úvod do RC plachtění
RC plachetnice (RC – Radio Control), jak možná očekáváte, používá stejné ovládací prvky jako plachetnice plné velikosti. Pokud jste měli to štěstí, že jste mohli řídit plachetnici plné velikosti, pak byste neměli mít problém ani s RC plachetnicí.
Jednou z jedinečných vlastností RC plachetnice je, že je to jedna z mála RC modelů, která využívá jako hlavní zdroj energie obnovitelné zdroje. To znamená, že k jeho pohonu nepotřebujete velké a drahé baterie ani benzín.
TIP:Pokud jste v RC plachtění úplní nováčci, doporučujeme vám udělat si pořádnou přípravu a nic nepodcenit.
Záleží buď na tom, kolik máte času, nebo na vašich stavitelských dovednostech, jak se do RC plachetnic více zapojíte. Nejprve se budeme zabývat nejjednodušším způsobem, jak se do tohoto koníčku dostat.
K dispozici je mnoho RC plachetnic RTR (Ready to Run), které umožňují velmi snadný přechod k tomuto koníčku. Obvykle RTR obsahuje vše, co potřebujete k zahájení plavby, snad kromě jednorázových baterií. Nejběžnější jsou AA.
Lodě se nejčastěji třídí podle délky, přičemž obecným pravidlem pro RC plachetnice je, že se vyrábějí:
- v délkách menších než 76,2 cm (30 palců)
- v délce jednoho metru
- ve větších délkách až do 2 metrů
Vzhledem k tomu, že jsou všestranně výkonné, je třída jeden metr nejoblíbenější, hlavně díky schopnosti velmi dobře fungovat na vodě a vypadat úžasně ze země. Je to také dostatečně velký rozměr, abyste ho viděli, když s ním plujete na vzdálenost 50-100 metrů.
Společné části RC plachetnice
Existuje 7 společných součástí, které se nacházejí téměř na všech RC plachetnicích. Těchto 7 společných částí se skládá z trupu, hlavní plachty, stěžně, ráhna, ráhna, kýlu a kormidla. Trup je hlavní konstrukce lodi, která v sobě obsahuje všechny ostatní části. Typicky se uprostřed RC plachetnice na spodní straně trupu nachází kýl. Kýl je zodpovědný za udržování trupu v rovině při pohybu vpřed. Rozdíl mezi lodí plné velikosti a naší RC plachetnicí spočívá v tom, že kýl, který najdete na RC plachetnici, obsahuje na samém dně zatíženou baňku, která pomáhá stabilizovat trup za silného větru. Stěžeň je umístěn relativně blízko středu trupu a směřuje přímo vzhůru od lodi. Ráhno je umístěno 90 stupňů od stěžně a pomáhá podpírat hlavní plachtu, která je připevněna k ráhnu a stěžni. Hlavní plachta je zodpovědná za zachycení většiny energie větru, která pohání loď vpřed, zatímco ráhno je menší plachta, která se běžně nachází v blízkosti přední části lodi a slouží k zachycení dodatečné energie, která pohání trup vpřed.
Jak funguje RC plachetnice
RC plachetnice funguje tak, že zachycuje nebo přesměrovává energii větru a pohání loď vpřed. Toho je dosaženo tím, že námořník lodi umístí plachtu do správného směru, aby zachytil vítr, a zároveň zajistí konstantní směr, kterým se loď pohybuje. Řízení trupu lodi se provádí ovládáním kormidla. Vstupní signál vysílačkou je vysílán do plachetnice a je převeden na pohyb, který ovládá kormidlo. Ovládání plachetnice je napájeno malou baterií, která ovládá pouze řídicí systém.