Tipy pro začátečníky s RC loděmi
V množství nabízených rádiem řízených lodí a katamaránů se začínající kapitán snadno zmýlí. Pokud nemáte nikoho, koho byste požádali o radu, nebo jste odhodláni přijít na to sami, přinášíme vám stručného průvodce výběrem vašeho prvního rádiem řízeného člunu.
Kritéria výběru
Elektrický motor: Kartáčový vs. bezkartáčový motor
Navenek jsou si RC čluny velmi podobné. Rozdíl však pocítíte, pokud se podíváte dovnitř.
Pokud si vyberete loď s kartáčovaným motorem, získáte rychlost 20 – 30 km/hod. Kartáčové motory nejsou odolné a nerozumí si dobře s lithium-polymerovými bateriemi (pokud je chcete mít na palubě). Člun s kartáčovým motorem je levnější, ale po 2-3 jízdách na vodě vás omrzí.
Pokud vám to rozpočet dovolí, věnujte pozornost člunům se střídavým systémem.
S bezkartáčovým člunem dosáhnete rychlosti 40-60 MPH (70-100 km/h).
Pokud mluvíme o bezkartáčové verzi, je to:
- trvanlivost
- výkon
- použití moderních LiPo baterií
Tyto čluny se doporučují i začátečníkům. Jedinou nevýhodou je cena. Někdy je však rozumnější investovat trochu více peněz a utratit za hodnotný výrobek.
Údržba
Při koupi lodi myslete na budoucnost: každé rádiem řízené vozidlo vyžaduje pravidelnou údržbu. Budete muset přinejmenším mazat hřídel.
Obecně se při výběru rádiem řízeného člunu ujistěte, že centrální prostor, kde jsou instalovány hlavní součásti, je velký a snadno se udržuje. Abyste tam mohli dostat obě ruce a snadno vyměnit nebo vyjmout požadovanou součástku. Navíc by kolem celého okraje mělo být nějaké těsnění, aby se dovnitř nedostala voda.
Existují lodě, kde jsou přihrádky velmi malé a dostat se ke všemu je krajně nepohodlné, navíc baterie mají omezenou velikost. Takže budete vázáni na určitou velikost baterií, a to není ve všech ohledech výhodné.
Náhradní díly
Při výběru RC lodi věnujte pozornost tomu, zda se k ní prodávají náhradní díly a zda jsou vůbec k dispozici. Rádiem řízený člun není stolní model. Bude závodit, bude se dostávat do kolizních situací, bude mít rozbité díly.
Pokud do něčeho dobře narazíte, můžete poškodit kormidlo, vrtuli, hřídel, a pokud stavebnice neobsahuje další díly, musíte je mít k dispozici ke koupi.
Pokud je to možné a pokud není rozpočet příliš omezený, vezměte si náhradní vrtuli a hřídel najednou. To by mělo napoprvé stačit.
Jednoposádková loď nebo katamarán?
Pokud jste začátečník a kupujete si kartáčovaný člun, je vhodnější zvolit katamarán. Tyto lodě jsou stabilnější.
Má to však jednu nevýhodu. Katamarán má větší poloměr otáčení než monočlun. Proto pokud plánujete závodit a máte plné volno, raději si vezměte katamarán – je obratnější. Ano, člun je obratnější, ale je zde velké riziko převrácení. A na katamaránu se tak snadno nepřevrátíte, je bezpečnější.
Stabilizace
Některé lodě mají systém automatické stabilizace a je to velmi skvělé a pohodlné – nezapomeňte si přečíst popis lodi.
Existují 2 typy systému automatické stabilizace:
Zaplavitelná komora
Prázdná komora je umístěna na jedné straně lodi. Když se člun převrátí, komora se začne plnit vodou a převrátí plavidlo zpět do normální polohy.
Rotační vrtule
Pokud se loď převrátila na břicho, začne se vrtule střídavě otáčet různými směry a snaží se ji tak zvednout “na nohy”.
Čluny s automatickým otáčením lze doporučit úplně každému. Není třeba za nimi plavat, samy se vrátí do výchozí polohy. To znamená, že můžete plout za každého počasí a nemusíte se bát studené vody.
Úroveň dokončení
Existuje několik úrovní dokončení RC lodí. Nováčci se často nedívají na popisy a pak dostanou loď, se kterou si nevědí rady.
PNR
Existuje spousta verzí rádiem řízených lodí a katamaránů PNP (Plug-and-Play), kdy k lodi nejsou přibaleny baterie, nabíječe, ovladače ani přijímače. Tato varianta je mnohem levnější, ale musíte mít vlastní příslušenství pro provoz lodi.
RTR nebo ARR
Lodě RTR nebo ARR (Ready-to-Race nebo Almost-Ready-to-Race) jsou připraveny k plavbě “hned po vybalení z krabice”. Dodává se se vším, co potřebujete. Ano, řídicí systém, baterie a nabíječka budou levné, ale budou, což je pro začátečníka podstatné.
KIT
Verze KIT je vzácná a vhodná pouze pro zkušené.
Rada na závěr
Při výběru rádiem řízeného člunu nebuďte líní sledovat videorecenze. Při vnějším pohledu se mnoho lodí zdá být stejných, ale všechny jezdí jinak. Než si řeknete: “Ano, ten chci!”, je důležité se o tom přesvědčit na vlastní oči.