Online kurz RC letadel na dálkové ovládání zdarma – Lekce č.6: Předletová kontrola

admin

Updated on:

– Lekce č. 6 : Předletová kontrola

V návaznosti na lekci č. 5 vás tato stránka letecké školy rc letadel seznámí s důležitými předletovými kontrolami rc letadel, které je třeba provést před letem.

Účelem předletových kontrol je zajistit, aby vaše rc letadlo bylo ve stavu způsobilém k letu a aby vše fungovalo tak, jak má. Přesné předletové kontroly se mohou u jednotlivých letadel lišit, ale existují některé základní kontroly, které je třeba provést u všech rc letadel bezprostředně před letem.

Pokud zanedbáte předletové kontroly před letem a něco je v nepořádku, je velmi pravděpodobné, že dojde k havárii, které se dá zabránit. Mnoho rc pilotů přišlo o své milované letadlo několik vteřin po startu jen proto, že neprovedli kontrolu!

Prvním a hlavním referenčním bodem pro přesné předletové kontroly potřebné pro vaše konkrétní letadlo by měl být návod k použití (DVD nebo CD ROM), který byl dodán s letadlem. Pokud to však není možné, níže jsou uvedeny (v žádném konkrétním pořadí) minimální kontroly, které je třeba provést před vzletem…

rc letadlo

Všechna serva jsou zajištěna a spojení se servy a řídicími plochami jsou bezpečná.
Serva a řídicí rohy jsou bezpečné a nejsou uvolněné.
Táhla serv se mohou volně pohybovat a nejsou vázaná.
Všechny spoje serv k přijímači, akumulátoru a ESC jsou bezpečné a správné.
Přijímač a motorový akumulátor jsou bezpečně upevněny a nemohou se během letu pohybovat.
Anténa přijímače (anténa) je správně umístěna a není poškozena.
Matice vrtule je utažená / spinner je zajištěný.
Křídlo a ocasní plochy (a ploutve) jsou řádně upevněny podle návodu (tj. správným způsobem upevnění; gumičkami nebo křídlovými maticemi atd.)
Všechny řídicí plochy se pohybují ve správném smyslu, např. pohybem řídicí páky doleva se kormidlo pohybuje doleva.
Všechny závěsy řídicích ploch jsou zajištěny, tj. řídicí plochu nelze odtrhnout od příslušné letové plochy.
Výkon motoru funguje správně.
Rádiová pojistka je nastavena a funguje správně.
Kontrola doletu.

Poslední z nich, kontrola doletu, je velmi důležitá, proto se jí budeme věnovat podrobněji…

Účelem kontroly dosahu je ujistit se, že rádiový signál z vysílače do přijímače je silný, abyste mohli s rc letadlem létat v normální vzdálenosti od vás, aniž by se dostalo mimo rádiový dosah. Pokud se vaše letadlo dostane mimo dosah, ztratíte nad ním veškerou kontrolu.

Proveďte tedy kontrolu dosahu pomocí rádiového systému MHz:
Zapněte vysílač, pak přijímač a s úplně sklopenou anténou vysílače (tj. dolů) jděte od letadla asi 30 kroků dozadu. Při chůzi od letadla stále pohybujte řídicími pákami Tx (ne motorem – ten nechte zcela dole!) a pozorně sledujte příslušné řídicí plochy letadla.

RC letadlo s ovladačem

Nezapomeňte si zkontrolovat dosah rc letadla!

Kontrola doletu rc letadla by měla být provedena ve vzdálenosti
30 kroků (metrů) od letadla.

Pokud se dostanete jen na krátkou vzdálenost a plochy začnou “cukat” nebo nereagovat správně na vaše pohyby kniplem, nelétejte. Zkontrolujte baterie v rádiovém zařízení, možná bude třeba je vyměnit – vybité baterie ve vysílači drasticky snižují dosah rádia. Zkontrolujte také, zda nejsou uvolněné spoje k přijímači atd. a také stav antény (antén).

Pokud jsou baterie a spoje v pořádku, ale řídicí plochy přesto nereagují správně, je možné, že vaši frekvenci v okolí používají jiní lidé. V takovém případě opět nelétejte. Rušení je velkým zabijákem rc letadel, a než se pustíte do letu, musíte si být jisti, že je vaše frekvence čistá.

Kontrola dosahu rc letadla s 2,4GHz rádiovým systémem je poněkud odlišná v tom, že anténu nelze složit. Správný postup kontroly dosahu přesně pro vaše rádio si budete muset vyhledat v návodu k použití rádia, protože různí výrobci používají různé metody aktivace režimu kontroly dosahu u 2,4GHz rádia.
Ať už se jedná o jakoukoli metodu, vysílač 2,4 GHz v režimu kontroly dosahu vysílá signály se sníženým napětím, a tím vytváří slabší signál.
Zbytek kontroly se provádí stejným způsobem, jak je vysvětleno výše.

Bez ohledu na to, zda máte systém MHz nebo 2,4GHz, nelétejte s letadlem, pokud zjistíte, že se reakce řídicí plochy stává nespolehlivou dříve, než se dostanete do vzdálenosti asi 30 kroků od letadla. Musíte to zjistit a napravit dříve, než poletíte!

Vždy věnujte několik minut těmto předletovým kontrolám rc letadla, než zahájíte létání. Zvykněte si pokaždé provádět předletovou kontrolu svého letadla; tato kontrola zabere jen pár minut a ušetří vám trápení s havarovaným letadlem, pokud je něco v nepořádku.

Další krok: Lekce 7 – Vzlet / ruční start rc letadla!

Nebo přejděte na lekci odpovídající vaší aktuální situaci…

Lekce 1: Nákup RC letadla
Lekce 2: Poznejte své RC letadlo
Lekce 3: Příprava vašeho letadla
Lekce 4: Hmotnost a vyvážení
Lekce 5: Kam s letadlem létat
Lekce 6: Předletová kontrola
Lekce 7: Vzlet / ruční start
Lekce 8: Létání s RC letadlem
Lekce 9: Přistání RC letadla

Napsat komentář