Online kurz RC letadel na dálkové ovládání zdarma – Lekce č.5: Kde létat s RC letadlem

admin

Updated on:

park pro letání s RC letadlem

– Lekce č. 5: Kde létat s RC letadlem

V návaznosti na lekci 4 vám tato stránka rc letecké školy pomůže vybrat vhodné místo, odkud budete létat se svým rc letadlem.

Tomuto věnujte pozornost, protože létání na špatném místě může potenciálně velmi poškodit naše hobby, zejména od doby, kdy se objevily drony a s nimi spojený negativní tisk, který toto hobby v poslední době provází.

otáčející se RC letadlo

Klub, soukromý pozemek nebo veřejný prostor?

To jsou v podstatě tři možnosti, jak najít místo pro létání s rc letadly.

Létání v klubu rc letadel

Může se stát, že máte klub rc létání v blízkosti místa, kde bydlíte – použijte google vyhledávač.
Pokud existuje, zvažte, zda do něj vstoupit, zejména pokud uvažujete o létání s letadly s IC pohonem. Taková letadla jsou náročnější než typický elektrický parkový letoun, takže pomoc ostatních modelářů je vždycky dobrá.

Pokud je nějaký klub poblíž, ale nechcete se k němu přidat, je velmi dobrý nápad zastavit se některý víkend na jeho hřišti a promluvit si se členy o létání v okolí. Rušení frekvencí je velmi vážný problém a nelze ho ignorovat, pokud existuje možnost sporu.

Je sice pravda, že většina z nás dnes používá 2,4GHz rádia, ale stále je velmi pravděpodobné, že jste si koupili rc letadlo, které využívá tradiční MHz rádiový systém. Zde se musíte velmi obávat rádiového rušení od ostatních letců v okolí. Pokud vy a jiný letec používáte oba rádio MHz v blízkém dosahu (1km nebo méně), pak si musíte být jisti, kdo je na které frekvenci.

Létání s rc letadlem ze soukromého pozemku

Pokud víte o nějakém blízkém soukromém volném pozemku, proč neoslovit jeho majitele a nepožádat ho, zda byste ho nemohli pravidelně využívat k létání?

Soukromý pozemek je lepší volbou než létání z veřejného místa, protože si na něm můžete dělat, co chcete a kdy chcete, aniž byste se museli obávat, že na vás bude křičet někdo z veřejnosti, kdo nemá rád rc letadla!

Tímto způsobem vzniklo nespočet klubů rc letadel a vždy se vyplatí zeptat se majitele pozemku nebo příslušného místního úřadu. Vždy můžete nabídnout nějakou protislužbu.

Samozřejmě se může stát, že jste si koupili elektrické rc letadlo typu ultra mikro a že váš dvorek je dostatečně velký na to, abyste s ním mohli létat. Máte štěstí, jste v záviděníhodné pozici!

Létání s rc letadlem z veřejného prostranství

Pokud nevíte o žádném soukromém pozemku nebo nevlastníte velký dvorek, vaší poslední možností je létat s letadlem z veřejného prostranství.

park pro letání s RC letadlem

V závislosti na velikosti a typu vašeho letadla jsou vhodnými místy veřejné parky, sportoviště, míčové parky, pláže, otevřené kopce….. Jistě chápete, o co jde.

Veřejná prostranství jsou vhodná pro létání s rc letadly – s opatrností!

Zásadní věcí, kterou je třeba mít na paměti při létání na veřejných prostranstvích, je bezpečnost. Přečtěte si tyto zásady pro létání s rc letadlem na takovém místě a vždy používejte zdravý rozum a chovejte se zodpovědně.

Ačkoli se to může zdát zvláštní, ne každý na světě se rád dívá na rc letadlo, které si to štráduje po obloze. Stačí, aby si špatný člověk stěžoval místnímu úřadu, a tato lokalita může být pro letecké modeláře rychle a snadno uzavřena. Proto vždy přemýšlejte o tom, kde létáte, a buďte zodpovědní. Nikdo z nás nechce, aby tento koníček získal špatnou pověst.

K tomu je třeba říci, že koníček rádiem řízeného létání nebyl nikdy tak na očích veřejnosti jako nyní, a to díky popularitě rc dronů.
Všem nám hrozí, že nás dostihnou nová přísná pravidla a předpisy, takže výběr vhodného místa pro létání je nyní důležitější než kdykoli předtím. A sledujte tento prostor, protože situace se bude jen zpřísňovat, jak budou řídící orgány zpřísňovat provoz bezpilotních letadel.

Ať už chcete létat odkudkoli, místo pro létání musí být otevřené a prostorné. Velikost vašeho letadla určí, v jak velkém prostoru budete potřebovat létat, ale například pro elektrické RTF letadlo s rozpětím křídel 40 palců by měl dostatečný vzdušný prostor poskytnout fotbalové hřiště – to by vám mělo dát představu o tom, jaký prostor byste měli hledat.

Tip: při hledání místních míst pro létání používejte Google Earth, Google Maps nebo satelitní snímky Windows Live – je to prostě nejlepší způsob, jak rychle vyhledat vaši oblast.

Mezi další věci, které je třeba si uvědomit při hledání míst pro létání s rc letadly, patří např:

Přítomnost objektů, jako jsou stromy, sloupy, stožáry, světla, elektrické vedení atd.
Jak blízko se k vám budou během létání přibližovat lidé z veřejnosti.
Blízkost domů, škol, úřadů, obchodů atd.
Blízkost silnic a dálnic; rc letadla mohou být pro některé řidiče velkým rozptýlením.
Základem je, že potřebujete velký(é) volný(é) prostor(y), kde nehrozí nebezpečí, že budete působit potíže, obtěžovat nebo riskovat poškození lidí či majetku. A v této souvislosti je bezpodmínečně nutné ověřit si místní předpisy a zákony, zda je létání s rádiem řízenými letadly vůbec povoleno. Pokud ne a vy se vznesete do oblak, můžete se dostat do pěkných problémů.

Pozor na slunce!
Velmi důležitým bodem, na který je třeba upozornit, je poloha slunce.

I když všichni milujeme jasný slunečný den, poslední věc, kterou chcete, je letět přes slunce, takže věnujte pozornost tomu, kde je slunce vzhledem k místu, kde budete létat. Ideální je, když je slunce za vámi, abyste nebyli během letu oslněni.

I při letu blízko místa, kde je slunce, vám mohou slzet oči a letadlo se vám může úplně rozmazat, a to není žádná legrace, když se to stane. Samozřejmě se doporučuje mít dobré sluneční brýle a já osobně létám vždy s nimi – i v zamračených dnech.

slunce

Pojištění pro RC létání

Dalším nesmírně důležitým bodem, který musíte zvážit, je pojištění odpovědnosti za škodu.

Není to tak kritické, pokud létáte ze soukromého pozemku (i když se to stále doporučuje), a pokud jste členem klubu, pak je pojištění obvykle povinné tak jako tak, ale pokud létáte z veřejného pozemku, pak se vyplatí ho uzavřít.
Pojištění odpovědnosti za škodu při modelářském létání vás chrání před škodami na zdraví a majetku, které se mohou za nešťastných okolností snadno stát.

Pokud se budete řídit všemi pokyny na této stránce, měli byste být schopni najít místo, kde můžete bezpečně létat s rc letadly. Většina z nás má blízko k nějakému volnému prostranství, ale je třeba si místo pro létání promyslet a zvážit výhody a nevýhody dané lokality. Buďte v bezpečí a při rozhodování o místě létání buďte zodpovědní!

Příště: Lekce 6 – Jak provádět předletovou kontrolu.

Nebo přejděte na lekci odpovídající vaší aktuální situaci…

Lekce 1: Nákup RC letadla
Lekce 2: Poznejte své RC letadlo
Lekce 3: Příprava vašeho letadla
Lekce 4: Hmotnost a vyvážení
Lekce 5: Kam s letadlem létat
Lekce 6: Předletová kontrola
Lekce 7: Vzlet / ruční start
Lekce 8: Létání s RC letadlem
Lekce 9: Přistání RC letadla

Napsat komentář