Online kurz RC letadel na dálkové ovládání zdarma – Lekce č.1: Nákup RC letadla

– Lekce č. 1: Nákup RC letadla

Správný výběr a nákup rc letadla bude mít jako u nováčků v oblasti rádiem řízeného létání velký vliv na váš počáteční požitek z létání.

Proč? Jednoduše proto, že pokud si koupíte letadlo, které není vhodné pro začátečníka nebo je nekvalitní, budete mít s ním nepříjemné první zkušenosti a velmi pravděpodobně vás rc létání odradí na celý život.

Tak to prosím nedopusťte – tento koníček vás potřebuje!

Na co se zaměřit při koupi RC letadla

Konstrukční konfigurace

Pro své první RC letadlo potřebujete něco, co je stabilní a odpouští ve vzduchu.

To je tak důležité a mnoho začátečníků je příliš v pokušení koupit si rc letadlo, které vypadá cool nebo umí létat rychle, aniž by se zamysleli nad tím, jak snadno se daná věc ovládá. To je velká chyba!

Ideálním typem letadla, na kterém se můžete naučit létat, je trenažér s vysokým křídlem. Pod pojmem “vysoké křídlo” rozumíme to, že křídlo je umístěno na horní části trupu a tato konfigurace znamená velkou stabilitu ve vzduchu – přesně to, co potřebujete, když se učíte létat.

hobbyzone-sport-cub-s

Letadla s vysokým křídlem jsou stabilní a odpouštějí chyby, protože hmotnost trupu pod křídlem vždy působí na stabilizaci letadla za letu. Letadlo s vysokým křídlem se po zatáčce vždy chce přirozeně srovnat a tato činnost vám při učení létání opravdu pomůže.

Další věcí, na kterou se musíte při koupi svého prvního rc letadla zaměřit, je znatelná dihedrální křivka. Jedná se o úhel “V” křídel směrem nahoru při pohledu zepředu.
Čím větší dihedral křídla mají, tím je letadlo stabilnější (až do určitého bodu).

Opět je to způsobeno “kyvadlovým” efektem trupu visícího pod křídlem; čím níže je těžiště vzhledem k plochám křídel, tím větší je stabilita.

Dalším důvodem pro dihedrální úhel je, že letadla bez křidélek (tj. při zatáčení spoléhají pouze na směrové kormidlo) potřebují dihedrální úhel, aby napomohla zatáčení. Při použití směrového kormidla se letadlo vychýlí do tohoto směru a dihedrál pak nutí letadlo do náklonu. To je příliš zjednodušená verze událostí, ale říká se tomu dihedrální efekt.

RC letadla, která mají křidélka, mají zpravidla znatelně menší dihedrál než letadla bez křidélek.

Pro své první rc letadlo byste tedy měli hledat konfiguraci s vysokým křídlem a znatelnou dihedrálou – klasickou “tréninkovou” konstrukci.

Typ pohonu

Možná jste se již rozhodli, zda chcete létat s letadlem s motorem (IC: Internal Combustion power, běžně se žhavicí svíčkou) nebo s elektromotorem (EP: Electric Power), ale pokud ne, zde je několik pro a proti, které je třeba zvážit…

EP rc letadla jsou mnohem přívětivější pro začátečníky; jsou levnější na pořízení i na létání, vyžadují méně příslušenství, mají menší faktor obtěžování, protože jsou tišší, a jsou vítanější na veřejných místech (kde je rc létání povoleno, samozřejmě).

Naopak letadlo poháněné žhavicími svíčkami (nebo jakýmkoli spalovacím motorem) vyžaduje více příslušenství kvůli startování a údržbě motoru, budete mít průběžné náklady na palivo, generují mnohem vyšší hladinu hluku a jsou obecně vzato větší a dražší než EP letadla pro začátečníky.

Členství v klubu a přístup k vhodnému místu pro létání nebo soukromému pozemku je u letadla s IC motorem spíše podmínkou, protože na veřejných místech nejsou kvůli hluku tak vítány.

Takže pokud jste na vážkách a nemůžete se rozhodnout, pro který typ pohonu se rozhodnout, zvolte elektrický – budete mít jednodušší, levnější a čistší úvod do koníčku rádiem řízeného létání. O tom není pochyb.

Pokud ale milujete vůni spáleného paliva a hluk motoru, zvolte IC. Další úvahy o IC vs. EP.

Kolik kanálů (ovladatelných funkcí)?

To je důležitá otázka a opět platí, že špatný výběr může rozhodnout o tom, kolik zábavy si s novým rc letadlem užijete.

U jednodušších elektrických rc letadel typu “Park Flyer” (na které se v této letecké škole zaměřujeme) jsou pro samouky nejběžnější tříkanálová letadla.

K dispozici jsou i jedno- a dvoukanálová rc letadla, která jsou však spíše hračkami než čímkoli jiným, a pokud to s tímto koníčkem myslíte vážně, nevyplatí se za ně utrácet peníze.

Dvoukanálové rc letadlo se snadno ovládá, ale je velmi omezené v tom, co dokáže.

Pro opravdový požitek z létání potřebujete minimálně tříkanálové letadlo. Tříkanálové letadlo bude mít ovládání motoru, výškovky a směrovky, i když volitelná konfigurace je motor, výškovka a křidélka. Směrovka je však běžnější na rc letadlech pro začátečníky – křidélka bývají na rychlejších letadlech schopných větší akrobacie, kde potřebují schopnost plynulého rolování – což ovládání křidélek poskytuje.

Samozřejmě vám nic nebrání v tom, abyste se hned vrhli na čtyřkanálový trenažér. S takovým rc letadlem není tak jednoduché se naučit ovládat sám, ale v konečném důsledku se s nimi vyplatí létat více.
Spousta začínajících rc pilotů začala svou cestu se čtyřkanálovým trenažérem.

Čtyřkanálové letadlo bude mít ovládání výkonu motoru, křidélek, směrovky a výškovky – ten další kanál (křidélka) poněkud prodlužují učební křivku kvůli další potřebné koordinaci, proto není samoučení na takovém letadle tak snadné jako na tříkanálovém.

Pro účely této letové školy však zůstaneme u 3kanálového letadla s ovládáním motoru, výškovky a směrovky.

Stavebnice, ARF nebo RTF?

Kompletnost vašeho prvního rc letadla závisí čistě na vašich osobních preferencích.

Koupě rc letadla – stavebnice

Stavebnice zahrnuje stavbu letadla z krabice dílků podle plánku. Velmi uspokojivé, ale k tomu, abyste to udělali dobře, potřebujete slušné znalosti modelářských dovedností a budete muset koupit motor, ESC, akumulátor a rádiové zařízení zvlášť.

Pokud opravdu nechcete jako své první letadlo tradičně postavený balzový/plynový trenažér, nedoporučuje se to. Nejdříve se naučte létat, než začnete riskovat hrůzy spojené s pádem letadla, jehož stavba vás stála mnoho času a úsilí!

Koupě rc letadla – ARF (Almost Ready to Fly)

bude hotové asi z 90 %. Stačí, když si zvlášť koupíte motor, ESC, akumulátor a rádiové zařízení a vše si nainstalujete sami. Opět jsou nutné určité modelářské znalosti, ale se stavbou nebudete mít mnoho starostí.

ARF jsou vynikajícím úvodem do stavby modelů letadel, pokud se chcete kromě létání věnovat i této stránce koníčku.

Koupě rc letadla – RTF (Ready To Fly)

je nejlepší volbou, pokud chcete jen začít létat v co nejkratším čase.

RTF rc letadla se dodávají kompletně hotová s nainstalovanou veškerou elektronikou (motor a rádio). Kromě několika základních montážních prací (např. připevnění křídla k trupu), nabití akumulátoru, instalace baterií do vysílače a létání nemusíte nic dělat.

Elektricky poháněná (EP) letadla pro začátečníky RTF přilákala v průběhu let obrovské množství nováčků k tomuto koníčku; jsou cenově dostupná, pohodlná a nabízejí nejrychlejší cestu k vzlétnutí.
Mají převážně pěnovou konstrukci a jsou také odolné, ale snadno opravitelné, kdyby došlo k nejhoršímu (více informací o RTF). Když už o tom mluvíme….

rc-letadlo-boeing-747-9

Dostupnost náhradních dílů

Je faktem, že k létání na rádiu patří i havárie!

Když se učíte létat s rc letadly, je velká pravděpodobnost, že dříve nebo později havarujete – a pokud jste úplný nováček, bude to pravděpodobně dříve.

Mít k dispozici hotové náhradní díly je velmi výhodné, a když se poohlížíte po koupi svého prvního rc letadla, věnujte čas tomu, abyste si ověřili, zda jsou náhradní díly k dispozici.

Obecně lze říci, že náhradní díly pro pěnové RTF jsou poměrně levné – mnohem levnější než díly pro balzové/vrstvené letadlo.

Pokud si koupíte rc letadlo, které nemá kvalitní záložní díly, pak vás čekají potenciálně pochybné opravy, které by mohly vážně narušit bezpečnost a výkon vašeho letadla po havárii.

Kde koupit RC letadlo

Pokud máte v okolí  obchod, nejlepší, co můžete udělat, je zastavit se tam a popovídat si s obsluhou.

Moje webové stránky vám poskytnou všechny informace, které potřebujete, abyste pochopili, co byste měli kupovat, ale lepší je promluvit si tváří v tvář s rc nadšencem. A  podpořit váš místní obchůdek je správná věc – mnoho obchodů s rc modely v poslední době zaniklo kvůli nízkým ziskům a tvrdé konkurenci.

Ale pozor! Existují bezohlední majitelé obchodů, kterým nejde o nic jiného než o to, aby se zmocnili vašich těžce vydělaných peněz – nemusí mít na srdci vaše nejlepší zájmy, pokud jde o to, abyste se skutečně naučili létat. Prodávat nováčkům něco drahého a zcela nevhodného se bohužel čas od času stává.

Pokud v obchodě nakupujete, buďte rádi, že vám prodávají něco vhodného, a ne jen to nejdražší letadlo v obchodě, které při prvním letu rozbijete, a proto se vrátíte pro další…

Nákup přes internet je vaše druhá možnost a ta je naprosto přijatelná. Držte se rad a informací na této stránce a webu obecně a neuděláte chybu. Ale opět buďte opatrní – všichni víme, že internet je minové pole.

Pokud máte pochybnosti, prozkoumejte letadlo, o jehož koupi uvažujete – poptejte se, projděte fóra, podívejte se na videa na YouTube – zkrátka si uvědomte, co přesně kupujete a od koho.

No a výše uvedené tipy by vám měly dát představu o tom, na co se u svého prvního letadla zaměřit.

Příště: Lekce 2 – Seznamte se se svým RC letadlem.

Nebo přejděte na lekci odpovídající vaší aktuální situaci…

Lekce 1: Nákup RC letadla
Lekce 2: Poznejte své RC letadlo
Lekce 3: Příprava vašeho letadla
Lekce 4: Hmotnost a vyvážení
Lekce 5: Kam s letadlem létat
Lekce 6: Předletová kontrola 
Lekce 7: Vzlet / ruční start
Lekce 8: Létání s RC letadlem
Lekce 9: Přistání RC letadla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *