Kdo to byl Laurin a Klement?

admin

Václav Laurin a Václav Klement jsou bezesporu dva z nejvýznamnějších českých podnikatelů v historii automobilismu. Jejich společnost Laurin & Klement byla jednou z prvních českých továren na výrobu motocyklů a automobilů.

Vše začalo, když se Václav Laurin a Václav Klement roku 1895 setkali v Praze. Tehdy ještě oba pracovali v jiných továrnách, ale jejich vášeň pro techniku a závodění spojila jejich osudy. V roce 1899 otevřeli svou první továrnu na výrobu motocyklů a již v roce 1900 začali vyrábět i automobily.

Vyvinuli několik typů motocyklů a automobilů, které se staly oblíbenými mezi fanoušky závodění. Například “Laurin & Klement – Slavia” byl oblíbený motocykl, který se účastnil závodů na okruzích v celé Evropě. Díky dobrému výkonu se továrně dařilo a do roku 1925 již byly motocykly a automobily Laurin a Klement rozšířeny po celém světě.

V roce 1925 byla společnost Laurin & Klement převzata Škodovou značkou a Václav Klement a Václav Laurin začali pracovat pro Škodovku. V roce 1930, v prosinci, Václav Laurin zemřel, a jeho jméno bylo zapomenuto.

Václav Klement však byl dál až do své smrti v roce 1938 a pomohl vytvořit některé z nejznámějších vozidel Škodovky jako Škoda Superb, Škoda Octavia a další. I po jeho smrti však Škoda pokračovala v vývoji a výrobě aut pod značkou Laurin & Klement až do roku 1945.

Dnes se jméno Václava Laurina a Václava Klementa nachází na každém voze Škody. Tyto dva průkopníky automobilového průmyslu jsou stále považovány za legendy mezi fanoušky automobilismu. Jejich dílo se stalo základem pro mnoho moderních vynálezů, které dnes najdeme na vozech Škoda.

Bez Václava Laurina a Václava Klementa by továrna Škoda nebyla to, co je dnes. Věnujme jim tedy naši úctu a připomeňme si, jaké dílo ti dva vytvořili.

Napsat komentář