Jak oživit li Ion baterie?

admin

Pokud jste se rozhodli pro letadlo, které pohání Li-Pol baterie, je velmi důležité mít základní přehled o tom, jak je používat a jak o ně pečovat. V tomto článku se podíváme na to, jak se oživí podvybitá Li-Pol baterie.

Koupě nové Li-Pol baterie není levnou záležitostí, proto je důležité se o tu stávající starat, aby vám vydržela co nejdéle. Pokud je baterie podvybitá, je možné, že ji lze ještě oživit, aniž byste byli nuceni koupit novou. Na druhou stranu, pokud je baterie opravdu vybitá, není už žádná šance ji oživit.

Než začnete s oživováním baterie, je velmi důležité zjistit, jestli je baterie v podvybitém stavu nebo vybitá. K tomu, abyste zjistili, zda je baterie podvybitá, nebo vybitá, je potřeba zjistit napětí na článku. Li-Pol baterie má obvykle 3,3V na článek. Pokud je napětí na článek nižší než 3,3V, můžete pokračovat v oživování baterie.

Pokud je baterie podvybitá, začněte ji nabíjet velmi malým proudem (100–200 mA) a postupně zvyšujte proud až na doporučenou hodnotu (u většiny Li-Pol baterií je to 1C – to znamená, že kapacita baterie je 1C). Jakmile napětí na článek dosáhne 3,3V, přerušte nabíjení a spusťte li-pol režim nabíjení. Tato operace bude trvat déle než při nabíjení za normálních podmínek.

Pokud je napětí na článcích nižší než 3,3V, je možné, že baterii lze ještě oživit. Začněte nabíjením s velmi malým proudem (100–200 mA) a postupně zvyšujte proud až na doporučenou hodnotu. Ve chvíli, kdy napětí na baterii dosáhne hodnoty 3,3V na článek, tak nabíjení přerušte a podobně jako v prvním případě dejte baterii nabíjet nízkým proudem v Li-pol režimu.

Při oživování baterie je velmi důležité si uvědomit, že baterie je velmi citlivá na změny teploty. Z tohoto důvodu je důležité, abyste baterii vždy nabíjeli a oživovali v chladném prostředí a udržovali teplotu baterie pod 27 stupňů celsia. Také je potřeba dbát na to, aby baterie během oživování nebyla přehřívána.

Další důležitou věcí, na kterou je potřeba myslet, je, že při oživování baterie se zvyšuje pravděpodobnost požáru. Proto je velmi důležité, aby během procesu oživování byla baterie stále pod dohledem.

Vždy, když je baterie nabíjená, je důležité, abyste ji sledovali a abyste ji udržovali pod kontrolou. Pokud se baterie zdá být přehřívána, okamžitě přerušte nabíjení. Také je důležité si uvědomit, že Li-Pol baterie mohou být přečerpány, proto je důležité, abyste nikdy nepřetěžovali baterii a dbáte na to, abyste ji nevybíjeli nad doporučenou mez.

Oživení podvybité Li-Pol baterie není náročný proces, ale je potřeba dbát na to, abyste během oživování dodržovali všechna bezpečnostní pravidla. Díky tomu, že se o baterii staráte, budete mít zdravou baterii, která vám bude dlouho věrně sloužit.

Napsat komentář