Co je nosní přepážka?

admin

Co je nosní přepážka?

Nosní přepážka (zvaná též septum nasi) je plochá struktura, která rozděluje nosní dutinu na pravou a levou polovinu. Nosní přepážka je tvořena: zčásti kostmi, konkrétně kostí radličnou (dole) a svislou ploténkou kosti čichové (nahoře), zčásti chrupavkou, konkrétně hyalinní chrupavkou (vpředu). Je to průchodná struktura, která přenáší vzduch z nosu do hltanu, dále do hrtanu a nakonec do průdušnice. Tato struktura také slouží jako podpůrný skelet pro dutinu nosu a může být ovlivněna sekretací vaziva a mazu.

Nosní přepážka je vyrobená ze štětinaté tkáně, která je obalena základními chrupavkovými kostmi a hyalinní chrupavkou. Nosní přepážka odděluje nosní dutinu a nosní sliznici na pravou a levou polovinu. Přepážka může být také pozměněna. Pokud je nosní přepážka pozměněna, může to způsobit problémy s dýcháním a úzkostí.

Může být obtížné identifikovat nosní přepážku, protože je to velmi malá struktura. Obecně se nosní přepážka nachází uprostřed nosní dutiny ve středu, kde je vidět mírné vyčnívání nebo depresi. Zatímco někteří lidé mají úplnou nosní přepážku, jiní mají částečně deformovanou.

Nosní přepážka může být také ovlivněna vazivovou tkání, která je tvořena z kolagenu. Tato tkáň ovlivňuje nosní průchody a může způsobit deformaci nosní přepážky. Vazivová tkáň také může způsobit, že se nosní přepážka bude držet příliš pevně, což způsobí dýchací problémy.

Kromě toho může být nosní přepážka ovlivněna mazem a sekretací. Tyto sekrety mohou být produkovány vazivovou tkání a mazem, které jsou produkovány mazovými žlázami. Sekrece a maz mohou ucpávat nosní průchody a způsobit otoky, které dále zhoršují dýchací problémy.

Kromě toho mohou být nosní přepážky zraněny při úrazech nebo chirurgických zákrocích. Tyto poškození mohou způsobit, že nosní přepážka se stane nepružnou nebo se může deformovat. To může způsobit dýchací problémy, nosní kongesci a otoky.

Nosní přepážka je velmi důležitou součástí nosní dutiny, která nám umožňuje dýchat snadno. Pokud máte jakékoli problémy s dýcháním nebo bolestí v nosu, měli byste se poradit s lékařem, abyste se ujistili, že je vše v pořádku. Lékař může diagnostikovat nosní přepážku a předepsat vám správnou léčbu pro vaše problémy.

Napsat komentář